Şişirilebilir Penis Protezi Nedir?

Şişirilebilir penis protezi, sertleşme sorununu, ağızdan alınan ilaçlar ya da ikinci basmak tedavi denilen, penise iğne yapmak yoluyla, sertlik elde edilemeyen hastalarda kullandığımız, üçüncü basamak tedavisidir. Bu amaçla silikondan yapılmış, iki ya da üç parçalı penis protezleri mevcutur. Bunlar şişirilebilen, içinde serum bulunan protezlerdir.

Penisin sertleşen iki gövdesi içine yerleştirilen bu protezin, yumurtalıkların olduğu torbaların hemen yanında bulunan bir pompa aracılığıyla, kişi tarafından kontrolu mümkündür. Bu pompayı kullanmak suretiyle, penis içerisindeki, silikondan yapılmış protezler serumla dolar ve sertlik oluşur. Sertlik istenildiği kadar kalabilir ve kişi yine pompanın üzerinde yer alan küçük bir düğmeye basarak bu sıvının tekrar depoya dönmesini sağlar.

Şişirilebilir penis protezlerinin en büyük avantajı, fizyolojik yani doğal görünüme sahip olmasıdır. İndirildiğinde vücut dışından kesinlikle anlaşılmayacak bir görüntü söz konusudur. Yani kişi çıplak bir haldeyken de bu protezler dışarıdan ayırdedilemezler. Bütün parçaları vücut içerisinde yer alır.

Dezavantaj olarak görülmeyen ancak, bilinmesi gereken bir nokta da maliyet konusudur. Bükülebilir protezlere göre elbette daha pahallı olan bu sistemler, mekanik parçalar da içerir. Bunlar; bir pompa sistemi, rezervuar dediğimiz depo ve penisin içerisinde yer alan parçasıdır. Bunların mekanik olarak bozulma ihtimali, 10 hastadan 1 tanesinde ve 10 yıl içerisinde olabilmektedir. Bu %10 hastadan birinde, 10 yıl içerisinde, herhangi bir bozulma olursa, bunun cerrahi olarak düzeltmek, değiştirmek gerekebilir.

Prof. Dr. Bülent Alıcı

Prof. Dr. Bülent Alıcı

1959 yılında Gaziantep’te doğdu. 1977 yılında İstanbul Amerikan Robert Koleji’nden, 1983 yılında ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1986-1990 yılları arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 1999 yılında doçentlik ünvanını, 2005 yılında da profesörlük ünvanını aldı. Halen Forte Üroloji’de çalışmalarına devam etmekte.