Şişirilebilir penis protezi nasıl çalışır?

Şişirilebilir penis protezlerinin iki çeşidi vardır. Bunlar;

• İki parçalı şişirilebilir penis protezleri
• Üç parçalı şişirilebilir penis protezleridir.

Bir depo kısmı, bir yumurtalıkların yanında yer alan pompa kısmı ve penisin içinde yer alan iki silindir yapıdan oluşmaktadır. Çalışma şekli ise torbalarda yani yumurtalıkların yanında yer alan pompanın alt ucunda bulunan silindir şeklindeki kısma basmak suretiyle depoda yer alan sıvının penis içindeki silindirlere aktarılması sağlanır ve penis tam sertleşene kadar pompaya basıp bırakarak sıvı aktarma devam eder.

Peniste sertliği oluşturan bu sıvı aktarma tamamlandığında ilişki gerçekleşebilir. İstenildiği zaman hasta tarafından yumurtaların yanında bulunan düğmeye bir kez basmak yoluyla penis içerisinde yer alan sıvı doğrudan depo kısmına aktarılır ve penis böylece yumuşar ve doğal görünümüne dönerek kişi günlük hayatına devam edebilir.

En büyük avantajlardan bir tanesi kişi istediği zaman sertliği sağlayabilir, istediği zaman indirebilir. Bu sistem kişinin cilt algılamasında isteğinde ya da boşalmasıyla ilgili her hangi bir engel oluşturmaz.

Prof. Dr. Bülent Alıcı

Prof. Dr. Bülent Alıcı

1959 yılında Gaziantep’te doğdu. 1977 yılında İstanbul Amerikan Robert Koleji’nden, 1983 yılında ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1986-1990 yılları arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 1999 yılında doçentlik ünvanını, 2005 yılında da profesörlük ünvanını aldı. Halen Forte Üroloji’de çalışmalarına devam etmekte.