PSA testinin önemi nedir ve yükselmesi mutlaka prostat kanserini mi işaret eder?

 Prof.Dr.Bülent Alıcı:- Prostat sağlığının kontrolü sırasında PSA  testi yaptırtıyoruz. PSA’ nın yüksek oluşu her zaman kanser belirtisi midir? Ya da tanısını mı koydurtur? PSA  nedir veya kimler için ne zaman uyanık olmalıyız?

Prof.Dr.Süleyman Ataus:- Prostat bir salgı bezi, PSA da Prostat Specific Antigen, açılımı tam olarak bu, salgıladığı bir enzim, bir salgı. Dolayısıyla zaten var. PSA, organa özgüdür. Ama hastalığa, dolayısıyla prostat kanserine özgü değildir. Dolayısıyla,  prostatın bazı hastalıkları ve bazı fizyolojik durumlar, yani normalde de PSA yükselebilir. Kısaca bahsetmek gerekirse, prostat kanseri dışında, PSA yükselten sebepler, en çok rastladığımız, kronik prostat enfeksiyonları, prostat taşları, prostatın da dahil olduğu, bir takım girişimsel işlemler (endoskopiler, cerrahiler gibi). Bir de fizyolojik durumlar vardır, mesela, sürekli travmaya maruz kalan prostatlar, bisiklet, ata binme, boşalma ve cinsel aktivite de yükseltebilir. Dolayısıyla,  PSA  yüksekliği, her zaman prostat kanseri anlamına gelmez. Ama PSA yüksekliği, mutlaka,  bir üroloğa başvurmayı gerektirir.

Prof. Dr. Süleyman Ataus

Prof. Dr. Süleyman Ataus

1960 yılında doğdu. 1977 yılında Kabataş Erkek Lisesi’nden, 1984 yılında ise İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1986-1991 yılları arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 2000 yılında doçentlik ünvanını, 2007 yılında da profesörlük ünvanını aldı. Halen Forte Üroloji’de çalışmalarına devam etmekte.