Prostat kanseri tanı yöntemleri nelerdir?

Prof.Dr.Bülent Alıcı:- Prostat kanserinden korkan, veya kontrolünü yaptırmak isteyen bir kişi, size geldiğinde bunun tanısını nasıl koyuyorsunuz, prostat kanseri tanısı nasıl konur?

Prof.Dr.Süleyman Ataus:- Bir kere, öncelikle mutlaka, PSA ve parmakla rektal muayene yapılmalı. Bunlardan birindeki anormallik, PSA yüksekliği ya da parmakla muayenede, bir anormalliğin bulunması şüphe uyandırır. Maalesef, prostat kanserinin radyolojik bir tanı yöntemi yok. Yani ultrason, gelişmiş radyolojik yöntemler, bilgisayarlı tomografi ya da MR gibi,  bir görüntüleme yapalım da prostat kanserini görelim diyemiyoruz. Kesin tanı yöntemi, her zaman, ultrason eşliğinde makattan rektal yolla yapılan doku örneklemesi, prostat biyopsisi ile konur. Bildiğiniz gibi son günlerde, çok güncel bir yöntem var. Ultrason ile MR görüntülemeyi birleştiren MR füzyon biyopsisi, bu konuda en güncel yöntemdir.

Prof. Dr. Süleyman Ataus

Prof. Dr. Süleyman Ataus

1960 yılında doğdu. 1977 yılında Kabataş Erkek Lisesi’nden, 1984 yılında ise İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1986-1991 yılları arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 2000 yılında doçentlik ünvanını, 2007 yılında da profesörlük ünvanını aldı. Halen Forte Üroloji’de çalışmalarına devam etmekte.