Prostat kanseri belirtileri nelerdir?

Prof.Dr.Bülent Alıcı:- Günümüzde erkek sağlığı için çok önemli olan  prostat sağlığından bir soru sormak istiyorum. Prostat kanseri sıklığı nedir, belirtileri var mıdır? Bunları bilmek istiyorum.

Prof.Dr.Süleyman Ataus:- Prostat kanseri, erkeklerde en sık rastlanan kanser. Aşağı yukarı, yeni tanı konan erkek kanserlerinin 4’te birini kapsıyor. Ve kendine özgü hiç bir belirtisi yok. Yani, şöyle açıklamak isterim. Prostat bir organın adı. Çoğu zaman yanlış algılandığı gibi, prostat hastalığı diye bir şey yok, prostat organı var. Bu organın da çok farklı hastalıkları var. Belli bir yaştan sonra da bilindiği gibi en sık rastlanan iki hastalığı var, bir tanesi prostat büyümesi , iyi huylu bir büyüme, ikincisi de prostat kanseri. Bu iki hastalığın kendine özgü hiç bir belirtisi yok. İşemeyle ilgili sorunlar, sık işeme, zor işeme, işedikten sonra tam boşalamama hissi, çatallı işeme, kesik kesik işeme,  kimi zamanda idrarda kan görülmesi, her iki durumda da görülebilir. Dolayısıyla, klinik belirtilere bakıpta bunlardan birinden şüphelenmek, mümkün değildir.

Prof. Dr. Süleyman Ataus

Prof. Dr. Süleyman Ataus

1960 yılında doğdu. 1977 yılında Kabataş Erkek Lisesi’nden, 1984 yılında ise İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1986-1991 yılları arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 2000 yılında doçentlik ünvanını, 2007 yılında da profesörlük ünvanını aldı. Halen Forte Üroloji’de çalışmalarına devam etmekte.