Prostat büyümesi ilaçla tedavi edilir mi?

Prostat büyümesinin ilaçla tedavisi çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun için farklı grupta ilaçları tanımlamak mümkündür. Bir grup ilaç, tedaviye başlandıktan kısa bir süre sonra, yakınmalarda önemli oranda rahatlamalara yol açar.

Yanıt alınamayan durumlarda, bu tedaviye ekleyeceğimiz, ek ilaç tedavileri de söz konusudur. Örneğin 40-50 gr. ın üzerinde büyük prostatlarda ya da tıkanmayla giden yakınmalar dışında mesane yakınmalarının da eşlik ettiği durumlarda eklenebilecek tedaviler mevcuttur.

Ayrıca, son zamanlarda gelişen, sertleşme bozukluğu ile birlikte seyreden prostat büyümesi durumlarında da eklenebilecek ilaç tedavileri söz konusudur.

Prof. Dr. Oktay Demirkesen

Prof. Dr. Oktay Demirkesen

1962 yılında doğdu. 1980 yılında İstanbul Erkek Lisesi’nden, 1987 yılında ise İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1988-1993 yılları arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 2002 yılında doçentlik ünvanını, 2008 yılında da profesörlük ünvanını aldı. Halen Forte Üroloji’de çalışmalarına devam etmekte.