Penis protezi iktidarsızlık tedavisinde son çare midir?

Penil protezleri ya da halk arasındaki adıyla mutluluk çubuğu, sertleşme sorunu yaşayan hastalar için son çare gibi gözükse de, bazı hastalar için tercih edilebilen bir tedavi metodudur. Doğal olarak, kişiye, en az zarar veren tedavi metodundan, geri dönüşümü olmayıp, son çare olarak görülen penil proteze kadar olan tedavi metotlarının tümü sırasıyla uygulanmaktadır.

Öncelik ağızdan alınan ilaçlardadır, bununla sertlik sağlanamazsa, penise yapılan özel iğneler yoluyla sertlik sağlanabilir. Bir çok hastada da bu iki tedaviye cevap alınmadığı taktirde, penil protez yani mutluluk çubuğu ameliyatları gerçekleştirilmektedir.

Sözü edilen ilaçları kullanmak ya da iğne yaptırma problemi olan hastalar ilk tercihi penil protezden yana kullanabilirler. Bu biraz da hastanın tercihi ile de ilgilidir.

Prof. Dr. Bülent Alıcı

Prof. Dr. Bülent Alıcı

1959 yılında Gaziantep’te doğdu. 1977 yılında İstanbul Amerikan Robert Koleji’nden, 1983 yılında ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1986-1990 yılları arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 1999 yılında doçentlik ünvanını, 2005 yılında da profesörlük ünvanını aldı. Halen Forte Üroloji’de çalışmalarına devam etmekte.