Mesane Kaynaklı İdrar Kaçırmalar Nasıl Tedavi Edilmektedir?

İdrar kaçırmanın mesane kaynaklı olduğu belirlendikten sonra ortadan kaldırılabilir risk faktörlerinin tedavisi çok önemlidir. Burada sıvı tüketim miktarını ve çeşitliliğini düzenlemek çok önemlidir. Ayrıca besin tüketimi ve tedavi edilmesi gereken metabolik bozuklukların ortadan kaldırılması da oldukça önemlidir.

Eğer obezite söz konusuysa hastaya kilo verdirilmesi, önemli oranda idrar kaçırmada iyileşmeler sağlamaktadır.

Eğer hasta genç ve pelvik adaleleri güçlüyse bu adelelerin kullanılarak idrar kontrolüne yardımcı olunması da tedavinin önemli aşamalarından birisidir.

Bunlara ek, ikinci basamak olarak bir takım ilaçlar tedaviye eklenebilir. Ancak unutulmamalıdır ki birinci basamakta uygulanan tedavilere ilaç destek olur ve ilaç bırakıldığı anda etkisi ortadan kalkacağı için ilk basamak tedavilerine çok önem vermek gerekir.

Prof. Dr. Oktay Demirkesen

Prof. Dr. Oktay Demirkesen

1962 yılında doğdu. 1980 yılında İstanbul Erkek Lisesi’nden, 1987 yılında ise İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1988-1993 yılları arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 2002 yılında doçentlik ünvanını, 2008 yılında da profesörlük ünvanını aldı. Halen Forte Üroloji’de çalışmalarına devam etmekte.