İktidarsızlık tedavi edilebilir mi?

İktidarsızlık tedavi edilebilir. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi kronik hastalıklar nasıl tedavi edilebiliniyorsa ki örneğin yüksek tansiyonda tansiyon düşürücü ilaçlar kullanılırsa sertleşme sorunu yaşayan bir kişinin de bu sorununu belirli tedavi metotlarıyla giderilebilir.

Bunlar; sırasıyla takip edilen, başlangıçta birinci basamak denilen ilaç tedavisi, risk yaratan problemleri ortadan kaldırılması şeklindedir, bunların yeterli olmadığı durumda ikinci basamak denilen penise yapılan iğneler veya vakum cihazları kullanılabilir, bunların da yeterli olmadığı taktirde cerrahi tedavi gündeme gelir. Bunda da penil protezler gibi daha girişimsel bir tedavi metodu mecuttur.

Son yıllarda tamamlayıcı, koruyucu tedavini ötesinde dokuyu yeniden iyileştirme adına gündeme gelen yeni bir tedavi daha vardır ki bu, düşük yoğunluklu ses dalgalarının penise uygulanması tedavisidir. Yan etkisi olmayan, hafif ya da orta derece sertleşme sorunu olan hastalara önerilen ilaca alternatif olabilecek bir tedavi şeklidir.

Prof. Dr. Bülent Alıcı

Prof. Dr. Bülent Alıcı

1959 yılında Gaziantep’te doğdu. 1977 yılında İstanbul Amerikan Robert Koleji’nden, 1983 yılında ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1986-1990 yılları arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 1999 yılında doçentlik ünvanını, 2005 yılında da profesörlük ünvanını aldı. Halen Forte Üroloji’de çalışmalarına devam etmekte.