İktidarsızlık ilaç ve enjeksiyon dışında tedavi edilebilir mi?

Birinci ve ikinci basamak tedavi denilen, ağızdan alınan ilaçlar ya da penise yapılan iğnelerle, kişi sertleşme sorununu çözemiyorsa, cerrahi tedavi uygulamak gerekebilir. Buna, üçüncü basamak tedavi denilir. Cerrahi tedavi dendiğinde, sertleşme sorununu çözebilecek, halk arasında mutluluk çubuğu denen penil protezler kullanılır.

Penil protezler sadece mekanik yardım sağlar. Yani kişinin duygularında, algısında, idrar yoluyla ilgili her hangi bir problem yaratmadan, fiziksel olarak sertleşmesini sağlayan, silikon ile yapılmış, özel cihazlardır. Bunların iki tipi vardır. Biri, bükülebilen ancak boyu kısalmayan, diğeri ise şişirilebilen ve normal, doğal görüntüye daha yakın olan, penil protezlerdir.

Prof. Dr. Bülent Alıcı

Prof. Dr. Bülent Alıcı

1959 yılında Gaziantep’te doğdu. 1977 yılında İstanbul Amerikan Robert Koleji’nden, 1983 yılında ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1986-1990 yılları arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 1999 yılında doçentlik ünvanını, 2005 yılında da profesörlük ünvanını aldı. Halen Forte Üroloji’de çalışmalarına devam etmekte.