Düzenli prostat kontrolü ne zaman başlamalıdır?

Prof.Dr.Bülent Alıcı:-  Prostat kanseriyle prostat büyümesinin belirtileri birbirine çok yakın bazen de hiç belirti vermeden prostat kanseri taraması gerektiriyor. O halde hangi yaş grubunda, prostat kanseri ya da prostat sağlığı için hekime başvurmalı kişiler?

Prof.Dr.Süleyman Ataus:- Prostat kanseri, düzen kontrol yapılması gereken kanserlerden biri. Önlenebilir bir kanser. Sizin de söylediğiniz gibi hiç bir belirti vermediği için belli bir yaştan sonra mutlaka üroloğa gitmek gerekiyor. Yaş sınırını söylersek, 40 yaşından sonra erkeklerin mutlaka yılda bir kere, bir üroloğa giderek, kanda PSA testi dediğimiz testi ve parmakla rektal, yani makattan parmakla yapılan muayeneyi yaptırmaları gerekir. Bir uyarı da, ailesinde prostat kanseri olanların bu kontrollere daha erken başlaması gerektiğidir. Çünkü prostat kanserinin, aynı memede olduğu gibi ailesel bir geçişi vardır. Ailesinde kanser olanlarda risk daha fazladır.

Prof. Dr. Süleyman Ataus

Prof. Dr. Süleyman Ataus

1960 yılında doğdu. 1977 yılında Kabataş Erkek Lisesi’nden, 1984 yılında ise İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1986-1991 yılları arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 2000 yılında doçentlik ünvanını, 2007 yılında da profesörlük ünvanını aldı. Halen Forte Üroloji’de çalışmalarına devam etmekte.