Düşük Enerjili Şok Dalga Tedavisinin Yan Etkisi Var mıdır?

Prof.Dr.Süleyman  Ataus:- Şok dalga tedavileri, ürolojide taş kırmada da kullanılıyor.  Biliyoruz ki orada bir takım sınırlamaları var. Kalp ritim bozukluğu, kanama zamanı sorunu, kanama pıhtılaşma sorunu olan hastalar gibi pek çok şey var. Burada acaba, ereksiyon  tedavisinde, şok dalga tedadavisi olamayacak bir hasta grubu var mı? Sınırlamaları var mı?

Prof.Dr.Bülent Alıcı:- Aslında yok. Bunun sebebi de taş kırma için kullandığımız şok dalgaları ki aynı nitelikte ses dalgası o da. Bu kullanılanın 1000 misli daha güçlü olan dalgalar bunlar. Onlar uygulanırken, böbrek hareketli bir organ, taş kırarken odaklamak, kalp ritmine uygun hala getirmek, veya o dalganın yüksek yoğunluklu oluşu sebebiyle, kanama pıhtılaşma zamanı bozuk olanlarda kullanılmamalı, doğrudur. Ancak, penis için uygulanan bu düşük yoğunluklu, şok dalga tedavilerinin bu tür bir kontrendikasyonu yani kullanılmadığı bir durum söz konusu değildir. Her hasta grubunda, sakıncasız olarak, güvenle kullanabiliriz.

Prof. Dr. Bülent Alıcı

Prof. Dr. Bülent Alıcı

1959 yılında Gaziantep’te doğdu. 1977 yılında İstanbul Amerikan Robert Koleji’nden, 1983 yılında ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1986-1990 yılları arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 1999 yılında doçentlik ünvanını, 2005 yılında da profesörlük ünvanını aldı. Forte Üroloji’de çalışmalarına devam etmekte.