Düşük Enerjili Şok Dalga Tedavisi Nedir?

Prof.Dr.Süleyman  Ataus:- Sertleşme sorununun tedavisinde çok yeni yöntemler var. Bunlardan birtanesi, çok yeni olan bir tanesi de şok dalgalarının ereksiyon sorununun tedavisinde kullanılması. Nedir bu tedavi? Bize alatır mısın?

 Prof.Dr.Bülent Alıcı: – Elbette. Gerçekten ereksiyon(sertleşme) sorununun tedavisinde, güncel olan yeni bir metod çıktı. Bu da, şok dalgalarnın penise uygulanması yoluyla, tedavi etmeyi amaçlıyor. Şok dalgası aslında ses dalgaları… Penise uygulanan bu ses dalgaları, penis içerisinde, dokuların, yeni dokuların oluşmasına, yeni damarların oluşmasına ve hatta kök hücrelerinin harekete geçmesine yarıyor. Güncel olan, son 5-6 yıldır, Avrupada ve Türkiye’de uygulanan yeni bir yöntem.

 Prof.Dr.Süleyman  Ataus:-  Peki, sertleşme sorununda kullanılan, şok dalga tedavisi nasıl uygulanır? Yani kısaca, ofiste mi, hastanede mi, anestezi gerekir mi, ağrılı mıdır, kaç seans yapılır gibi merak edilen sorular var..

 Prof.Dr.Bülent Alıcı:- Evet, hastalarımızın da çok sık sorduğu sorular bunlar.

Aslında şok dalga tedavisi deyince, bir çok hasta bunun acaba bir radyasyon mudur diye de algıladığı ve sorduğu oluyor. Katiyen,  bu bir ses dalgasıdır, vücuda zarar vermeyen. Ve seanslar anlamında da kısa süren, aslında 20 dakikayı geçmeyen seanslar şeklinde uygulanmakta. Seans sayısı ise, değişik  grupların, firmaların ürettiği makinelere bağlı olarak, farklılık göstermekte. 4 seansla başlayıp, daha çoklu seanslara kadar değişik protokoller var. Uygulaması çok basit, ofis ortamında, kişinin günlük işlerini aksatmayacak şekilde,  ağrısız ve hastaya her hangi bir uygulama yani uyuşturma, veya öncesinde hazırlık gerektirmeyen,basit bir uygulama şekli. Çok etkin de olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü, birinci basamak tedavileri arasında yer alıyor aslında. Birinci basamakta bildiğin gibi ağızdan kullanılan ilaçlar var fosfodiesteraz tip 5 inhibitörleri genel adıyla, bunların ikinci bir seçeneği olarak veya katkı sağlayacak, ek sağlayacak şekilde yeni bir tedavi metodu.

   Prof.Dr.Süleyman  Ataus:- Biliyoruz ki sertleşme sorununun, farklı sebepleri var. Bazen bir sebep, bazen bir kaç sebep bir arada oluyor. Psikolojik sebepler, hormonal, davranışsal… Bir de bizim cerrahiyle, özellikle prostat  ameliyatlarından sonra ortaya çıkan ereksiyon sorunları var. Bütün bu hastalar, her hasta, şok dalga tedavisi için uygun mudur?

 Prof.Dr.Bülent Alıcı:- Evet. Öyle söyleyebiliriz. Yani, orta, ya da şiddetli sertleşme sorunu yaşayan bütün hasta grupları için uygulanabilecek bir yöntem. En çok yararı, hafif ya da orta derece sertleşme sorunu olanlar sağlıyorlar. Bunlar içerisinde,  sebep, fiziksel bir eksiklik olabilir, yani, şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kan yağlarının yüksekliğinden dolayı sertleşme bozulmuş, o bölgeye kan akışı azalmış  olan kişilerde yeni kan damarlarının oluşmasıyla, daha iyi bir kanlanmanın sağlanması mümkün olabiliyor. Ve yeni gösterildiği şekliyle,  son kongrelerde, penis içerisindeki kök hücreleri uyararak dokunun yenilenmesini sağladığı için kalıcı bir iyilik sağlayabilecek bir yöntem bu. Uygulamada hemen sonuç alınıp alınmadığı soruluyor. Seanslar arasına biz genelde bir haftalık bir zaman aralığı genelde koyuyoruz. Bunun da sebebi, uyguladığımız tedavi birden doku yenilemesi ya da damar oluşumu sağlamayacaktır. Bu belli bir süreç alır.

  Prof.Dr.Süleyman  Ataus:- Şok dalga tedavileri, ürolojide taş kırmada da kullanılıyor.  Biliyoruz ki orada bir takım sınırlamaları var. Kalp ritim bozukluğu, kanama zamanı sorunu, kanama pıhtılaşma sorunu olan hastalar gibi pek çok şey var. Burada acaba, ereksiyon  tedavisinde, şok dalga tedadavisi olamayacak bir hasta grubu var mı? Sınırlamaları var mı?

 Prof.Dr.Bülent Alıcı:- Aslında yok. Bunun sebebi de taş kırma için kullandığımız şok dalgaları ki aynı nitelikte ses dalgası o da. Bu kullanılanın 1000 misli daha güçlü olan dalgalar bunlar. Onlar uygulanırken, böbrek hareketli bir organ, taş kırarken odaklamak, kalp ritmine uygun hala getirmek, veya o dalganın yüksek yoğunluklu oluşu sebebiyle, kanama pıhtılaşma zamanı bozuk olanlarda kullanılmamalı, doğrudur. Ancak, penis için uygulanan bu düşük yoğunluklu, şok dalga tedavilerinin bu tür bir kontrendikasyonu yani kullanılmadığı bir durum söz konusu değildir. Her hasta grubunda, sakıncasız olarak, güvenle kullanabiliriz.

Prof. Dr. Bülent Alıcı

Prof. Dr. Bülent Alıcı

1959 yılında Gaziantep’te doğdu. 1977 yılında İstanbul Amerikan Robert Koleji’nden, 1983 yılında ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1986-1990 yılları arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 1999 yılında doçentlik ünvanını, 2005 yılında da profesörlük ünvanını aldı. Halen Forte Üroloji’de çalışmalarına devam etmekte.