Düşük Enerjili Şok Dalga Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Prof.Dr.Süleyman  Ataus:- Biliyoruz ki sertleşme sorununun, farklı sebepleri var. Bazen bir sebep, bazen bir kaç sebep bir arada oluyor. Psikolojik sebepler, hormonal, davranışsal… Bir de bizim cerrahiyle, özellikle prostat  ameliyatlarından sonra ortaya çıkan ereksiyon sorunları var. Bütün bu hastalar, her hasta, şok dalga tedavisi için uygun mudur?

 Prof.Dr.Bülent Alıcı:- Evet. Öyle söyleyebiliriz. Yani, orta, ya da şiddetli sertleşme sorunu yaşayan bütün hasta grupları için uygulanabilecek bir yöntem. En çok yararı, hafif ya da orta derece sertleşme sorunu olanlar sağlıyorlar. Bunlar içerisinde,  sebep, fiziksel bir eksiklik olabilir, yani, şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kan yağlarının yüksekliğinden dolayı sertleşme bozulmuş, o bölgeye kan akışı azalmış  olan kişilerde yeni kan damarlarının oluşmasıyla, daha iyi bir kanlanmanın sağlanması mümkün olabiliyor. Ve yeni gösterildiği şekliyle,  son kongrelerde, penis içerisindeki kök hücreleri uyararak dokunun yenilenmesini sağladığı için kalıcı bir iyilik sağlayabilecek bir yöntem bu. Uygulamada hemen sonuç alınıp alınmadığı soruluyor. Seanslar arasına biz genelde bir haftalık bir zaman aralığı genelde koyuyoruz. Bunun da sebebi, uyguladığımız tedavi birden doku yenilemesi ya da damar oluşumu sağlamayacaktır. Bu belli bir süreç alır.

Prof. Dr. Bülent Alıcı

Prof. Dr. Bülent Alıcı

1959 yılında Gaziantep’te doğdu. 1977 yılında İstanbul Amerikan Robert Koleji’nden, 1983 yılında ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1986-1990 yılları arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 1999 yılında doçentlik ünvanını, 2005 yılında da profesörlük ünvanını aldı. Halen Forte Üroloji’de çalışmalarına devam etmekte.