Diyabet ve Kalp Damar Hastalıkları ile Sertleşme Sorunu İlişkisi Nedir?

Sertleşme sorununun iki önemli nedeni, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları ya da yüksek tansiyondur. Bunların sertleşme ile ilgisi çeşitli şekillerde olabilir. Örneğin, şeker hastalığının, etkilediği en önemli sistemlerden biri sinir sistemi, daha sonra düz adele yapısıdır. Penisin sertleşmesi için, bu iki sistem, birbiriyle uyumlu çalışmak zorundadır. Yani, sinir sisteminden yeterince uyarı gelebilmeli, o bölgedeki, düz adele denilen damarlar genişleyerek, kanın o bölgeye dolabilmesi gerekmektedir. Şeker hastalığında ise, sinir sisteminin iletisinde ve adele yapısında bozulma meydana gelir. Özellikle kontrolsüz diyabetlerde, bu sistemlerin düzensiz çalışması sonucu serleşme bozukluğu görülmektedir.

Kalp damar hastalığı, yüksek kan yağları ya da yüksek tansiyonun olduğu hastalarda da benzer durumlar geçerlidir. Penise kan taşıyan damarların tıkanması ya da daralması, düz adelelerin esneme yeteneğinin azalması, damar sertliklerinde olduğu gibi o bölgeye kan akışının azalması ve sonuçta sertleşme problemi olarak kendini gösterir.

Prof. Dr. Bülent Alıcı

Prof. Dr. Bülent Alıcı

1959 yılında Gaziantep’te doğdu. 1977 yılında İstanbul Amerikan Robert Koleji’nden, 1983 yılında ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1986-1990 yılları arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 1999 yılında doçentlik ünvanını, 2005 yılında da profesörlük ünvanını aldı. Halen Forte Üroloji’de çalışmalarına devam etmekte.