Bükülebilir penis protezi nedir?

Bükülebilir penis protezi, sertleşme sorununu, ağızdan alınan ilaçlar ya da enjeksiyon gibi, birinci ve ikinci basamak tedavilerden sonuç alamamış hastalara önerilen bir tedavi biçimidir.

Bükülebilir penis protezinin özelliği, şişmemesi, boyunun kısalmaması ancak, bükülebilir olmasıdır. Bu penis içerisinde kanla dolan ve sertliği sağlayan, iki silindir yapnın içine, yerleştirilir. Silkondan yapılmış olması nedeniyle, herhangi bir reaksiyona yol açmaz. Kişi penisi düzleştirdiği zaman ilişki kurabilir, giysisini ise aşağı ya da yukarı bükerek giyebilir. Dezavantajı, penis boyunun kısalmamasıdır. Avantajları ise, şişirme için kullanılan herhangi bir mekanizma olmadığından, basit yani el becerisi kısıtlı olan kişilerin bile kullanabileceği bir yöntemdir. İkinci avantajı ise maliyettir, şişirilebilir olanlara göre daha uygun maliyetlidir. Hastanın tercihine göre, bükülebilir ya da şişirilebilir olan protez seçilebilir.

Prof. Dr. Bülent Alıcı

Prof. Dr. Bülent Alıcı

1959 yılında Gaziantep’te doğdu. 1977 yılında İstanbul Amerikan Robert Koleji’nden, 1983 yılında ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1986-1990 yılları arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 1999 yılında doçentlik ünvanını, 2005 yılında da profesörlük ünvanını aldı. Halen Forte Üroloji’de çalışmalarına devam etmekte.